GSM: +420 725 444 366 | e-mail: info@venina.cz

Péče o šperky

Aby vám šperk dlouho sloužil, doporučuji dbát následujících rad,
jak se šperkem správně zacházet:

Šperky s drahokamy zásadně nenoste při výkonu hrubých a těžkých prací, při mytí nádobí a praní prádla.

Drahokamy, skleněné doplňky, korály a přírodní perly nesnáší střídání teplot. Perly pak navíc nesnáší kyselé prostředí - jsou zcela rozpustné v octu. Vyvarujte se také prašnému prostředí a prostředí s chemickými výpary. Zvláště prsteny jsou náchylné na mechanická poškození.

Šperky neukládejte do blízkosti předmětů obsahující síru, např. vedle předmětů z gumy či lepenky. Rovněž lázeňské koupele, které obsahují síru, způsobí velmi agresivní oxidaci šperku. Šperky je vhodné ukládat vždy do šperkových krabiček nebo alespoň do PVC sáčků.

U broušených řetízků se vyvarujte ostrému ohybu šperku, kterým můžete především při ukládání řetízků šperk zlomit či jinak poškodit.

V domácích podmínkách lze šperky velmi opatrně vyčistit za pomoci čistících prostředků dosažitelných v drogeriích (čistící dečka, Čistič stříbra od výrobce Styl). Při čištění postupujte vždy podle návodu výrobce tohoto prostředku. Vhodné jsou taky speciální čistící utěrky, které se dají zakoupit v klenotnictví. Nejlépe však je čištění a opravy svěřit do rukou odborníků.

Jak se chrání šperky?